![]() |
|
Ainejärjestöjen toiminta-avustuksien myöntämisperusteet muuttuvat. Tulevan toiminnan suunnittelu vaikuttaa aikaisempaa enemmän avustuksen suuruuteen, joten anomukseen tulee liittää aiemmin vaadittujen asiakirjojen lisäksi viimeksi alkaneen toimikauden toimintasuunnitelma ja talousarvio.
"Avustuksen perustuminen vanhaan toimintaan on lähinnä palkitsemista tai rankaisemista. Nyt ainejärjestön uudet toimijat pääsevät paremmin vaikuttamaan avustussummaan", Tamyn järjestösihteeri Janne Santala sanoo.
Uusiksi avustuksen summaa määrittäväksi osa-alueiksi on lisätty myös talous sekä suunnittelu, kehittäminen ja dokumentointi. Lisäksi kerhojen ja yhdistysten toiminta-avustuksille on kirjattu myöntämisperusteet.
a5
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen