![]() |
|
Mikko Kähkönen väittää Aviisin numerossa 14/06 seuraavaa: "Opiskelu on työtä ja työstä on maksettava palkka."
Kysyisin Kähköseltä, kuka on opiskelijoiden työsuorituksen vastaanottaja? Yleensä työtä tehdään työnantajan omaisuuden kartuttamiseksi, tästä omaisuuden kartuttamisesta työnantaja maksaa korvauksen, joka ymmärretään palkaksi. Kenen omaisuutta opiskelijoiden opiskelu kartuttaa?
Työ ja vapaa-aika käsitetään yleensä toisensa poissulkevina, eli jos olet töissä, niin et ole vapaalla. Wikipedian mukaan suomen sana koulu tulee latinan ja ruotsin kautta kreikan sanasta skhole. Kreikan sana merkitsi vapaiden miesten vapaa-aikaa, joutenoloa, jota he käyttävät henkiseen ja ruumiilliseen itsensä kehittämiseen.
Nyt Mikko Kähkönen haluaa saada palkkaa tästä joutenolosta. Opintotuki ei kuitenkaan ole korvaus tehdystä työstä vaan sosiaalietuus niille, jotka eivät tule omillaan toimeen.
Olli Sutinen
tilastotieteen opiskelija
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen