![]() |
|
![]() |
Joukko eteläpirkanmaalaisia nuoria miehiä kävi syksyllä 1995 Helsingissä hyväntekeväisyyskonsertissa. Sen anti ei kuitenkaan tyydyttänyt Masaa ja Henkkaa, jotka päättivät lähteä tutustumaan Helsingin rientoihin.
Keskustassa jätkät huomasivat, että erään ravintolan ikkunapöydän ääressä istui Lenita Airisto tuntemattoman pukumiehen kanssa. Syntyi kuningasidea.
Masa marssi ravintolaan Lenitan luo, vetäisi lahkeensa ylös ja tokaisi: "Kato, millaiset sukat suomalaisella miehellä on!" Kyse oli pahamaineisista valkoisista tennissukista.
Tässä vaiheessa Masan rohkeus loppui, ja hän poistui pikimmiten paikalta jäämättä odottamaan hämmästyneen Lenitan kommentteja. Tarjoilija tuli kuitenkin ovelle huutamaan perään, että tähän ravintolaan ei ole enää asiaa.
Eikä Masaa ole siellä sen koommin nähty.
Olli Koikkalainen
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen