![]() |
|
Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) ja Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) ovat päättäneet vakinaistaa määräaikaiset sihteerinsä. Vakinaistamiset johtuvat siitä, että Suomen ammattikorkeakouluopiskelijakuntien liitto SAMOK hävisi helmikuussa työtuomioistuimessa määräaikaisista työsuhteista käydyn riitansa.
"Olemme käyttäneet omia lakimieskontaktejamme, joista kaikki ovat olleet vakinaistamisen kannalla. Aiomme tarjota määräaikaisille työntekijöillemme mahdollisuutta vakituiseen työsuhteeseen, jos he itse näin haluavat", HYY:n pääsihteeri Arto Aniluoto sanoo.
Vaikka HYY:n sihteerit saavat itse valita määräaikaisen ja toistaiseksi voimassa olevan työsuhteen välillä, Ylioppilaslehden toimittajien työsuhteet säilyvät määräaikaisina. Toimittajien työnantaja ei ole ylioppilaskunta, vaan Ylioppilaslehden Kustannus Oy.
"Säilytämme toimittajien määräaikaiset työsuhteet, koska meidän mielestämme ylioppilaslehtien toimittajien tehtävät ovat muun muassa koulutusta tuleviin tehtäviin", Ylioppilaslehden Kustannus Oy:n toimitusjohtaja Heikki Härö sanoo.
TYY aikoo vakinaistaa määräaikaiset sihteerinsä kevään aikana. Lisäksi TYY:n hallituksen esityslistassa ennakoidaan tulevaa: "Ylioppilaskunnissa ja SYL:ssä tullaan vakinaistamaan määräaikaisten sihteerien työsuhteet".
"Selvitämme asiaa myös lehden osalta, mutta aloitimme vakinaistamisen edunvalvontasihteereistä, koska kansainvälisten asioiden sihteerimme on pyytänyt työsuhteen vakinaistamista. Koska yksi sihteereistämme asiaa pyysi, olemme hieman muita ylioppilaskuntia edellä. Asia ei vaikuta ainakaan toistaiseksi palkkaukseen", TYY:n hallituksen puheenjohtaja Laura Heinonen sanoo.
TYY oli joka tapauksessa tarkistamassa keväällä palkkausperusteitaan ja kokemuslisiään.
"Pienissä yksialaylioppilaskunnissa halutaan töihin esimerkiksi teekkareita, joiden ammatillinen kompetenssi ei ole sen tyyppistä, että he tekisivät sihteerin hommia tavallaan oikeasti. Sinne ei tulisi ihmisiä töihin, jos heidät otettaisiin vakituisiksi. Isoissa monialaisissa ylioppilaskunnissa, joissa maksetaan enemmän palkkaa, asia on selkeämpi", Aniluoto sanoo.
SYL koostaa ylioppilaskunnille ohjeita siitä, mitä vanhan mallin jatkamisessa tai vakinaistamisessa tulee ottaa huomioon.
"Kuulemiemme asiantuntijoiden mukaan luultavasti ei ole tarpeen lähteä hakemaan ennakkopäätöstä, koska olennainen informaatio on SAMOKin päätöksessä", SYL:n pääsihteeri Tuomas Viskari sanoo.
Muut ylioppilaskunnat paitsi TYY ja HYY odottavat SYL:n ohjeiden valmistumista, ennen kuin päättävät työsuhteistaan.
"Tamyssä on käsityksiä puolesta ja vastaan, mutta kovaäänisempiä vastaan. Pelätään, että toiminnan luonne muuttuu eikä se pysy opiskelijan näköisenä. Jos määräaikaisuudet eivät ole laittomia, Tamy voi jatkaa ennallaan huolimatta siitä, mitä muut tekevät", Tamyn pääsihteeri Kati Rajala sanoo.
Tamy selvittää määräaikaisten työntekijöidensä toimenkuvia tänä keväänä.
"Emme halua hätiköidä asiassa. Pitää miettiä, mitä tarpeita on tulevaisuudessa, ennen kuin voimme miettiä päätöstä vakinaistamisesta", Tamyn hallituksen puheenjohtaja Anna-Mari Huhtinen sanoo.
Hertta-Mari Kaukonen
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen