![]() |
|
Tampereen yliopiston opiskelijat valitsevat vaaleilla keskuudestaan 40-paikkaisen edustajiston, jota kutsutaan tuttavallisemmin edariksi. Edarin roolia ylioppilaskunnassa voi verrata valtion eduskuntaan. Edustajisto on ylioppilaskunnan ylin päättävä elin, joka valitsee Tamyn hallituksen, pääsihteerin ja Aviisin päätoimittajan. Edustajisto päättää myös Tamyn suurista linjoista, kuten talousarviosta, säännöistä ja toimintasuunnitelmasta.
Edustajisto kokoontuu noin kerran kuukaudessa. Edarin kokouksissa kaikilla läsnä olevilla jäsenillä eli yliopiston opiskelijoilla on läsnäolo-oikeus.
Edustajistovaalit ovat kahden vuoden välein. Seuraavat edustajistovaalit ovat tämän vuoden syksyllä. Kaikki opiskelijat voivat asettua ehdolle edustajistovaaleihin ja kaikilla on myös äänioikeus. Edustajiston puheenjohtaja on tällä hetkellä Virve Valtonen.
Hallitus panee toimeen edustajiston linjaukset ja valitsee useimmat Tamyn työntekijät. Hallitus myös hoitaa ylioppilaskunnan edunvalvontaa ja kokoustaa noin kerran viikossa. Tamyn hallitus on työhallitus eli vaikka hallituslaiset ovat luottamussuhteessa Tamyyn, he työskentelevät käytännössä täysiä työviikkoja, eivätkä useimmiten ehdi opiskellla juuri lainkaan.
Tamyssä on tällä hetkellä kahdeksanhenkinen hallitus, johon kuuluvat puheenjohtaja Ilkka Tiensuu ja varapuheenjohtaja sekä talous ja yritysyhteistyövastaava Jouni Markkanen. Muiden hallituslaisten vastuualueet ovat: Tiina Heikkilällä koulutuspolitiikka, työelämä ja alumnitoiminta; Pieta Hyvärisellä sosiaalipolitiikka, ympäristöasiat ja yhdenvertaisuus; Veera Ikkelällä järjestöt, liikunta ja kuntasuhteet; Veera Kalevalla koulutuspolitiikka ja viestinnästä; Laura Markkasella sosiaalipolitiikka, kehitysyhteistyö ja tuutorointi; Gritten Naamsilla kansainväliset asiat ja kulttuuri.
Tamyn työntekijöistä suurin osa on niin sanottuja toimialasihteereitä, jotka työskentelevät hallituslaisten työpareina. Täysipäiväisesti työskentelevien sihteereiden roolia ylioppilaskunnassa voi verrata valtion tai kuntien virkamiehiin. Tällä hetkellä Tamyn sihteerit ovat pääsihteeri Kati Rajala, sosiaalipoliittinen sihteeri Tea Hoffrén, koulutuspoliittinen sihteeri Johanna Roihuvuo, järjestösihteeri Hanna-Riikka Roine ja kansainvälisten asiain sihteeri Varpu Jutila. Koulutuspoliittinen sihteeri auttaa esimerkiksi, jos on tyytymätön saamaansa graduarvosteluun tai tentti on tolkuttomasti myöhässä. Sosiaalipoliittinen sihteeri auttaa esimerkiksi toimeentuloon liittyvissä kysymyksissä, järjestösihteeri palvelee ainejärjestöjä pulmatilanteissa ja kansainvälisten asiain sihteeri auttaa vaihto-opiskelijoita lainaamalle heille astioita vaihdon ajaksi.
A5
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen