![]() |
|
Tamperen uimahallit ovat tyyriitä paikkoja köyhälle opiskelijalle. Kaupungin halleissa pääsee uimaan opiskelijahintaan vain maksamalla TKL:n matkakortilla. Kassalla käteisellä maksava opiskelija joutuu pulittamaan kiltisti kuusi euroa per kerta, eli aikuisen lipun verran.
Tampereen liikuntapalvelujen käyttöpäällikkö Mikko Heinonen, miksei opiskelija-alennusta saa pelkkää opiskelijakorttia näyttämällä niin kuin muissakin kaupungeissa?
Olemme jo kymmenen vuoden ajan pyrkineet siihen, että uimarit maksaisivat omatoimisesti sisäänpääsynsä. Mutta jos haluaa käyttää kassapalveluja, niistä joutuu myös maksamaan enemmän.
Tavoite on, että tulevaisuudessa pienissä uimahalleissa ei ole kassahenkilökuntaa ollenkaan. Alun perin opiskelijahintaista sisäänpääsylippua ei ollut ensinkään. Sitten, kun sitä alettiin vaatia, mietimme, että miten voimme antaa alennuksen niin, ettei siitä aiheudu lisäkustannuksia. Matkakortilla maksamisen ja itsepalveluautomaattien avulla olemme voineet vähentää henkilökuntaa ja saada samalla lisäsäästöjä. Meillä ei ole alennuksia myöskään työttömille tai eläkeläisille, vaan melkein kaikki alennukset ovat ikäperusteisia lukuun ottamatta opiskelija-alennusta.
Heini Särkkä
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen