![]() |
|
Yliopistolaitosta uudistetaan niin, että heikoimpia hirvittää. Suurimmat muutokset aiheuttaa tuleva yliopistolaki. Se kuulemma poistaa turhauttavia kahleita yliopistojen toimintaehdoista ja panee yliopistot näyttämään, mihin ne pystyvät - yksin ja kimpassa.
Yliopistomme suunnitellaan siirrettäväksi valtion budjettitalouden ulkopuolelle. Vaikka meille luvataankin osoittaa valtion rahoja, heti tulee huoli siitä, taataanko meille varmasti mahdollisuus huolehtia kunnolla yliopiston perustehtävistä, eli opetuksesta ja tutkimuksesta.
Arkista työnkuvaamme muuttavat varmasti myös Tampereen korkeakoulujen välisen yhteistyön laajentuminen mutta erityisesti suunnitteilla oleva Sisä-Suomen yliopistoallianssi. Tarkoitus on kiinteyttää tällä "anssilla" Jyväskylän ja Tampereen yliopistojen yhteistyötä, muodostaa strateginen kumppanuus, mitä se sitten mahtaakaan arkisessa elämässä tarkoittaa.
Näiden lisäksi ainakin yhteiskuntatieteellinen tiedekunta on virittelemässä yhteistyötä Jyväskylän vastaavan tiedekunnan kanssa. Myös omalla laitoksellani on viritteillä uusia ideoita yhteistöistä. Tietämättä asiaa sen tarkemmin, on helppo uskoa, että muillakin tiedekunnilla ja laitoksilla on.
Sitä, miten paljon tämä kaikkinainen uudistaminen ja yhteistöiden lisääminen syö varoja yliopiston perustehtäviltä, en uskalla edes ajatella. En taitaisi ymmärtääkään niin suuria lukuja. Enkä uskalla ajatella sitäkään, miten paljon tämä kaikki syö ihmisten henkisiä voimavaroja.
* * *
Käsitykseni mukaan laitokset saavat nykyisin perusrahoituksensa maistereista ja tohtoreista. Siitä johtunee, että tiedotusopin laitoksella opiskellaan maisteriksi niin journalistiikan, kuvajournalismin kuin yleisellä mediatutkimuksen linjalla. Tämän lisäksi on erillisiä maisteriohjelmia, muun muassa visuaalisen journalismin maisteriohjelma ja mediakulttuurin maisteriopinnot.
Maistereita laitokselle tuottamattomat sivuaineilijoiden toimittajaopinnot on vaivihkaa vaihdettu maistereita tuottaviksi opinnoiksi. Tämä vuosi oli ensimmäinen, kun näihin uusiin toimittajaopintoihin valittiin väki. Opiskelijat otetaan muista pääaineista, ja heille tarjotaan osin huomattavastikin kevennetyt kurssit. On ihan pakko kysyä, mahdetaanko kahdella erilaajuisella opintokokonaisuudella pystyä kouluttamaan tasavertaisia työnosaajia.
Tällaisiin rahanhankkimiskuvioihin laitoksia siivittää nykyinen rahoituskäytäntö. Nähtäväksi jää, miten tämä rahataistelu tulevaisuudessa käydään.
Sirkka Wahlstén
journalistisen kielen lehtori
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen