Tämä on arkistosivu.
Voit siirtyä Aviisin uudelle sivustolle tästä.
Hae Aviisin arkistosta.
 

Ootti-toiminta uhkaa loppua

OPM:n uuden rahoitusmallin takia kaikki projektirahoitus loppuu

Ootit pyrkivät siihen, että opiskelu sujuisi kuin tanssia vaan.
Ootit pyrkivät siihen, että opiskelu sujuisi kuin tanssia vaan.

Opiskelijaopinto-ohjaajat eli ootit eivät välttämättä neuvo opiskelijoita enää ensi vuonna, koska opetusministeriön opiskeluneuvontaan korvamerkitty Hyvästä paremmaksi -projektin raha on loppumassa vuoden vaihteessa. Ensi vuonna opetusministeriössä käynnistyy uusi yliopistojen rahoitusmalli, jossa ei ole enää ollenkaan hankerahoitusta. Siis kaikki yliopiston projektit ovat epävarmassa tilanteessa.


Jos tiedekunnat haluavat säilyttää jatkossa palkkalistoillaan ootteja, niiden pitää maksaa oottien palkka itse. Opetusministeriön projektista on maksettu ooteille palkkaa tähän asti noin 15 000 euroa vuodessa, eli yhteensä kaikkien tiedekuntien ooteille noin 100 000 euroa vuodessa.


"Tämä on tietenkin pieni raha yliopistolle. Mutta sillä ei vielä vakituista väkeä palkata, kun projektiraha loppuu", Tampereen yliopiston opinto- ja kansainvälisten asiain osaston osastopäällikkö Mikko Markkola sanoo.



Yliopiston ja opetusministeriön
väliset tulosneuvottelut ovat siirtyneet keväästä syksyyn uuden rahoitusmallin takia, joten yliopistolla ei tiedetä vielä ensi vuoden rahatilannetta. Yliopiston hallitus päättää oottien kohtalosta syksyllä.


"On ennenaikaista puhua oottien loppumisesta. Opiskelijat tarvitsevat ohjausta, mutta neuvonnan voi hoitaa toisellakin tavalla", Markkola sanoo.


Oottien palkkaaminen aloitettiin Tampereen yliopistossa 10 vuotta sitten. Ootteja on palkattu myöhemmin muihinkin yliopistoihin, mutta ei missään niin laajamuotoisesti kuin Tampereella.



"Olen surullinen, jos
oottitoiminta loppuu. Kasvokkainen ohjaus vähenee radikaalisti, mikä on huolestuttava kehitys opintorajausten aikana. Opiskelija jää kovin yksin", Tampereen yliopiston opintopsykologi Satu Eerola sanoo.


Eerola painottaa, että oottien kautta kuulee myös arvokasta palautetta opetuksen laadusta. Ootit työskentelevät tiedekunnassa samaan aikaan kuin opiskelevat ja osallistuvat usein ainejärjestötoimintaan.


"Oottitoiminta on ainutlaatuinen ja hyvin edullinen tapa tehdä opiskelijaneuvontaa, koska me olemme vertaisia. Jos oottitoiminta loppuu, mihin kaikki opiskelijat menevät? Ei laitoksilta tai tiedekunnista löydy ihmisiä, jotka kävisivät kädestä pitäen opiskelijoiden ongelmia läpi" yhteiskuntatieteellisen tiedekunnan ootti Niina Haake sanoo.


Hertta-Mari Kaukonen,
teksti

Ootti auttaa

- Ootit ovat pitkällä olevia opiskelijoita
- Jokaisessa tiedekunnassa on oma oottinsa, jonka työaika on noin 20h/vk
- Ootit antavat henkilökohtaista opintoneuvontaa mm. sivuainevalinnoissa, opintojen suunnittelussa, opiskelutekniikassa ja työllistymiseen liittyvissä kysymyksissä

| More

LUKIJOIDEN KOMMENTIT (0)

Kommentointi on suljettu arkistosivulla.

Täytä kaikki lomakkeen kohdat.



Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen


Aviisi Facebookissa
Aviisi Twitterissä
Tampereen yliopisto