![]() |
|
"Olen asunut Keniassa vuoden, Bangladeshissa neljä ja puoli vuotta, Intiassa vuoden, Nigaracuassa ja Boliviassa vuoden", Tamyn hallituksen jäsen Gabriel Herrera myhäilee.
Seuraavat kaksi viikkoa mies asuu ylioppilastalon toisessa kerroksessa. Hän tahtoi vapaaehtoiseksi vangiksi, hallitustyön orjaksi.
"Ajatus tuli mieleeni, kun joku kritisoi työhallitusta. Sanottiin, että me emme kuitenkaan tee tarpeeksi töitä. Ajattelin, että voi helvetti, pitäisikö hallituksen asua täällä."
Nyt Herreralle tarjoutui hyvä mahdollisuus näyttää miten töitä tehdään, sillä hänen tyttöystävänsä ei ole kaupungissa pariin viikkoon. Tosin tyttöystävä ei välttämättä ollut ajatuksesta samaa mieltä.
"Just joo, kuulostaa taas tosi fiksulta touhulta", nainen totesi.
Herreraa kokeilu naurattaa. Hän kertoo odottavansa itsetutkiskelua, omiin ajatuksiinsa tutustumista.
"Mielenkiintoista nähdä, kumpaan suuntaan vaaka heilahtaa. Tuntuuko ylioppilastalo tämän jälkeen kotoisalta, vai siltä, että tahdon kiireesti kotiin?"
Hän itse arvelee, että on ihan kiva mennä käymään kotona.
"Haluan nähdä, ovatko kämppikseni onnistuneet pitämään viherkasvini hengissä."
Aviisi valvoo ihmiskoetta silmä kovana, mutta nukkuu kotona.
Seppo Honkanen,
teksti & kuva
Seuraa Gabin pakkotyökoetta
osoitteessa www.tamynvanki.blogspot.com
1) Gabriel Herrera viettää 23. maaliskuuta - 6. huhtikuuta ylioppilastalon kiinteistössä. Työhallituksen jäsen on töiden vankina 24 tuntia vuorokaudessa.
2) Yöpyminen tapahtuu joka yö eri huoneessa. Yksi yö on työskenneltävä talon ullakolla.
3) Ulkoilu on sallittu vain ylioppilastalon aidatulla takapihalla klo 17 - 20 tunnin yhtämittaisena jaksona.
4) Parranajo on kielletty.
5) Suihkussa saa käydä aamulla klo 8 - 8.30 ja mahdollisen ulkoilun jälkeen.
6) Kiinteistön sisällä saa liikkua vapaasti. Ravintola Yo-talo kuuluu sallittuun oleskelualueeseen.
7) Kiinteistöstä saa poistua vain työasioiden (esim. pakollinen kokous yliopistolla) vuoksi. Kaupassa käynti on sallittua Anttilassa ja vain Tamyn asioiden yhteydessä. Muutoin ruoka on hankittava armeliaiden työtovereiden avustuksella.
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
tykkääköhän se pojista?
Gabriel Herrera (14.11.10, kello 22:02)
Onhan ne ihan mukavia. Suurin osa parhaista ystävistäni on poikia/miespuolisia ;-)
Tosin tytöissä/naispuolisissa on ihan omat hauskat puolensa, jossa mielessä pojat ei voi kilpailla.
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen