Tämä on arkistosivu.
Voit siirtyä Aviisin uudelle sivustolle tästä.
Hae Aviisin arkistosta.
 

Mitä vittua: Saako harjoitteluraportteja hyödyntää tutkimuksessa ilman lupaa?

Tutkija pyysi yhteiskuntatieteiden opiskelijoilta lupaa käyttää näiden kirjoittamia harjoitteluraportteja aineistona tutkimuksessaan.

Myöhemmin metodologian opettaja ilmoitti opiskelijoille, että harjoitteluraportteja ja vastaavia saisi käyttää tutkimusaineistona lupaa kysymättäkin.


Tutkimuseettisen neuvottelukunnan puheenjohtaja Eero Vuorio, saako harjoitteluraportteja ja tenttivastauksia hyödyntää tutkimusaineistona?

"Riippuu siitä, onko ne määritelty julkisiksi asiakirjoiksi. Tenttivastaukset eivät ole sellaisia, mutta harjoitteluraportit voivat olla.
Tutkimuseettisesti on tärkeää, että opiskelijalle tehdään selväksi, onko harjoitteluraportti julkinen asiakirja. Mikäli se on, silloin se on periaatteessa vapaasti käytettävissä.
Luvan kysyminen on joka tapauksessa kohteliasta."


Lakimies Kirsti Suoranta Tampereen yliopiston henkilöstö- ja lakiasiain osastolta, mikä on teidän näkemyksenne?

"En tunne tapausta, mutta yleisesti ottaen lupa on syytä kysyä aina. Opiskelijalle voi syntyä harjoitustyöhönsä tekijänoikeus, jos työ täyttää itsenäisyyden ja omaperäisyyden vaatimuksen.
Lainattaessa on mainittava myös lähde, sillä tekijällä on teokseen isyysoikeus eli oikeus vaatia nimensä mainitsemista lähteenä."


Mitä luvattomasta opiskelijan tekstin hyödyntämisestä voi seurata tutkijalle?

"Se on tapauskohtaista ja riippuu paljon siitä, mitä ja miten tietoja on käytetty. Laitoksilla on omat kurinpitotoimensa lieviä tapauksia varten.
Laajimmissa tapauksissa asia voidaan siirtää tutkimuseettiselle neuvottelukunnalle, joka selvittää tutkimuseettisiä ongelmia ja antaa niiden pohjalta lausuntoja eri viranomaisille."


Jos opiskelija huomaa, että hänen tekstiään on lainattu ilman lupaa, mitä asialle voi tehdä?

"Opiskelijan on syytä olla yhteydessä oppiaineen professoriin, jonka kanssa käydään läpi, kuinka paljon ja kuinka suorasti tekstiä on lainattu. Kun niistä on päästy selvyyteen, voidaan harkita edellä mainittuja toimia."

Olli Koikkalainen

| More

LUKIJOIDEN KOMMENTIT (0)

Kommentointi on suljettu arkistosivulla.

Täytä kaikki lomakkeen kohdat.



Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen


Aviisi Facebookissa
Aviisi Twitterissä
Tampereen yliopisto