![]() |
|
Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan jäsenmaksu noussee ensi lukuvuonna kaksi euroa. Jäsenmaksu olisi tällöin 79 euroa. Tästä 35 euroa menee YTHS:n terveydenhoitomaksuun.
Jäsenmaksua kasvattavat eniten henkilöstökulut. Suurimmat kustannukset aiheutuvat Aviisin toimittajien työsuhteiden ympärivuotistamisesta. Aviisin työsuhteet on tähän asti laadittu niin, etteivät ne ole voimassa kesäkuukausina.
Ympärivuotistamisen ansiosta Aviisi ilmestyy ensi vuonna 17 kertaa. Kesällä on tarkoitus julkaista uusille opiskelijoille lähetettävä fuksinumero. Ympärivuotistamimaksaa noin 13 000 euroa.
Edelliseen täysimittaiseen tilikauteen verrattuna menoja kasvattavat myös järjestösihteerin toimen perustaminen ja Tamyn palkkausuudistus. Molemmat otettiin käyttöön tänä syksynä.
Jäsenmaksun korotukseen vaikuttavat myös yleinen kustannusten nousu ja YTHS:n vuonna 2004 noussut terveydenhoitomaksu. Korotusta ei tuolloin siirretty kokonaan jäsenmaksuun.
Opiskelijoille pakollinen jäsenmaksu on Tamyn tärkein tulonlähde. Ensi vuonna jäsenmaksuja kertyy noin puoli miljoonaa euroa.
Vuoden vaihteessa päättyvä tilikausi kestää poikkeuksellisesti vain toukokuusta joulukuuhun. Ensi vuodesta alkaen Tamyn tilikausi on kalenterivuoden mittainen. Aiemmin tilikausi kesti lukuvuoden.
Talousarvion pohjaesityksen tekevät Tamyn taloustoimisto ja pääsihteeri. Pohjaesitys on nyt kulkenut talousjaoston ja Tamyn hallituksen läpi. Edustajisto tekee ylioppilaskunnan rahojen käytöstä lopullisen päätöksen kokouksessaan torstaina 23. marraskuuta.
Ei sukkia ja kalsareita puheenjohtajalle
Tamyn edustajistoryhmien jättämistä talousarvioaloitteista vain muutama sai talousjaostolta ja hallitukselta kannatusta. Läpi meni muiden muassa Vapaaboomarien aloite, jossa esitettiin projektisihteerin toimea jäsenetuuksien hankintaan.
Toteutumatta jäi sen sijaan Vapaaboomarien toinen aloite, jossa ehdotettiin 300 euron lisäystä hallituksen käyttövaroihin "sukkien, kalsareiden, saippuoiden ja pyyhkeiden hankkimiseksi puheenjohtajan käyttöön, jotta hänen ulkoinen edustavuutensa ei kärsisi hektisinäkään hetkinä". Ilman vaikutusta jäi myös Porvarivihreiden ja Syvänsinisten aloite, jossa esitettiin Tamylle jokavuotisia vuosijuhlia. Nykyään vuosijuhlat järjestetään joka viides vuosi.
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen