![]() |
|
Opiskelijaliikkeen eliitti on innoissaan silloin, kun se voi huutaa suuren massan myötätuulessa. Esimerkiksi mielenosoitukset ovat suuria tapauksia. Sen sijaan yksittäisten alojen hätään kabinettiväki ei juuri reagoi, ellei ole kyse tekniikan, lääketieteen tai kauppatieteen asioista, siis niistä rahakkaista.
Opetusministeri Sari Sarkomaa (kok.) haluaa siirtää näyttelijäntyön laitoksen Tampereelta Helsinkiin. Mitä tekee Tamyn hallitus? Katselee varpaitaan. Mitä sitten vaikka Näty vietäisiin, sehän on yksittäinen, melko pieni laitos.
Minäpä kerron. Jos Näty viedään, muut yksiköt eivät enää hyödy Nätyn huippuyksikköasemasta. Tampereen yliopisto ei enää hyödy Nätyn esimerkillisestä kansainvälisyydestä. Humanistisen tiedekunnan painoarvo putoaa entisestään, ja sen voikin sitten siirtää Jyväskylään. Kaikki koulutetut kulttuuri- ja kieliosaajat löytyvät vastedes muualta.
Kaiken kaikkiaan Tampereen alueen ja yliopiston vetovoima laskevat huomattavasti. Silloin täältä voivat lähteä ne rahakkaatkin alat. Tampereesta tulee joku Kuopio, jossa kaikki on pelkkää teknoa.
Miettikääpä sitä.
Alli Nokka
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen