Tämä on arkistosivu.
Voit siirtyä Aviisin uudelle sivustolle tästä.
Hae Aviisin arkistosta.
 
Aviisi 09/2011
kansi

Atalpan remontti kestääkin tammikuuhun saakka

Jumpat järjestetään syksyllä normaalisti, mutta kuntosali pysyy kiinni. Liikuntamaksun maksaneet saavat halutessaan rahat takaisin.

”Kyllä on hieno!” ihastelevat liikuntapäällikkö Helena Collin ja vastaanottosihteeri Sanna-Mari Leppäniemi Atalpan uutuuttaan hohtavaa monitoimisalia. ”Tämä on Tampereen paras.”
”Kyllä on hieno!” ihastelevat liikuntapäällikkö Helena Collin ja vastaanottosihteeri Sanna-Mari Leppäniemi Atalpan uutuuttaan hohtavaa monitoimisalia. ”Tämä on Tampereen paras.”

Liikuntakeskus Atalpan remontin piti ensin valmistua heinäkuussa, sitten lokakuussa. Tämän hetken arvion mukaan valmista onkin vasta tammikuussa.

"Päätimme remontoida myös vanhan osan pesuhuoneet. Lattian alta paljastui yllättäen kosteutta ja saastunutta maa-ainesta, joten kaikki jouduttiin repimään auki", pahoittelee yliopiston liikuntapäällikkö Helena Collin.

Atalpa on rakennettu 80-luvulla autokorjaamon paikalle. Nykyisten pykälien mukaan maaperä pitää tutkia tarkasti.

"Mutta ei sieltä mitään radioaktiivista säteilyä sentään ole löytynyt", kertoo vastaanottosihteeri Sanna-Mari Leppäniemi.


Tamyn vuosimaksun yhteydessä liikuntamaksun maksaneet opiskelijat saavat halutessaan rahansa takaisin.

"Palautuslomakkeen voi hakea aktuaarinkansliasta. Lisätietoa saa myös sähköpostitse aktuaari@uta.fi", kertoo Collin.

Ryhmäliikuntatunnit kyetään remontista huolimatta aloittamaan maanantaina 5. syyskuuta, sillä vanha palloiluhalli ja uusi monitoimisali ovat avoinna normaalisti. Ainoastaan kuntosali ja vanhat pukuhuoneet ovat suljettuina.

Kun remontti viimein valmistuu, käytössä on paitsi uusi uljas monitoimisali, myös kaksi toimivampaa kuntosalia. Collin lupaa, että molempiin hankitaan uusia laiteita.

"Kirjoita myös, että tämä meidän monitoimisalimme on Tampereen hienoin. Salissa on valoisaa, lattia on hyvä, eikä happi lopu kesken!"

Perjantaina 9. syyskuuta Atalpassa vietetään liikuntariehaa. Tarjolla on esimerkiksi ilmaisia non-stop-jumppia klo 10-16.

"Tulkaa ensin jumppaamaan, menkää vasta sitten avajaisbileisiin", vinkkaa Leppäniemi.



Seppo Honkanen

| More

LUKIJOIDEN KOMMENTIT (0)

Kommentointi on suljettu arkistosivulla.

Täytä kaikki lomakkeen kohdat.



Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen


Aviisi Facebookissa
Aviisi Twitterissä
Tampereen yliopisto