![]() |
|
Tamperelaisten yliopisto-opiskelijoiden hyvinvoinnista on tästä syksystä alkaen kantanut huolta uusi taho. Kansan Raamattuseuran opiskelijatyön toteuttama JuuretOn-projekti on toiminut Turussa jo vuodesta 2003, mutta se on hyvää vauhtia juurtumassa myös pirkanmaalaisten opiskelijoiden keskuuteen. Tampereella Juu-
retOn henkilöityy projektityöntekijään, historian opiskelijaan Kaisa Alarantaan.
"YTHS:n terveystutkimuksen mukaan neljänneksellä opiskelijoista oli kaksi vuotta sitten jonkinlaisia mielenterveysongelmia", Alaranta kertoo.
"JuuretOn-projektin syntyyn vaikutti keskeisesti tämä tieto. Projekti pyrkii ehkäisemään vakavia ongelmia ja tukemaan opiskelijoiden mielenterveyttä."
Projekti toimii sekä Tampereen yliopistossa että TTY:llä. Mukana on myös YTHS, ja suuri osa rahoituksesta tulee Raha-automaattiyhdistykseltä. JuuretOn järjestää muun muassa keskustelutilaisuuksia, kursseja sekä illanviettoja. Kaikki tapahtumat ovat päihteettömiä.
Turussa projekti on otettu hyvin vastaan.
"Ainoastaan yksi ruotsinkielinen keskusteluryhmä jouduttiin perumaan vähäisen osanottajamäärän vuoksi", Alaranta muistelee.
Alaranta toteaa, että yllättävän monilla yliopisto-opiskelijoilla on vaikeuksia aivan opiskelun perustaidoissa. Turussa järjestetty Tehokkaan opiskelun kurssi sai hyvää palautetta, ja samaa konseptia päätettiin hyödyntää Tampereella.
Kurssi on kolmen luennon mittainen. Sen kerrotaan soveltuvan kaikille opiskelijoille noviiseista pidemmälle ehtineisiin.
"Kurssi tietysti vaatii opiskelijalta saadun tiedon soveltamisen omaan alaan sopivaksi. Oppiminen liittyy kuitenkin niin kiinteästi opetettuun materiaaliin."
Loppusyksystä toteutetaan myös teemalliset Nuorten naisten ja miesten illat. Alaranta myöntää Nuorten naisten illan olevan hänelle erityisen tärkeä projekti.
"Tapahtumat järjestetään erikseen miehille ja naisille keskustelun vapauttamiseksi. Tapahtumien teemana ovat lähisuhteet, ja naiset ja miehet kokevat ne eri tavalla."
Aikanaan Turussa illat järjestettiin nimillä Nuorten naisten hemmotteluilta ja Nuorten miesten tuuletusilta. Tampereelle tapahtumat rantautuivat vähemmän sukupuolittavasti otsikoituina.
"Oli kyllä aika vaikea keksiä teemaa miesten illalle", Alaranta huokaa.
"Ihmissuhdeasiat ovat niin henkilökohtaisia, ja niistä puhuminen on ehkä naisille tavallisempaa."
Vaikka JuuretOn-projektin alullepanija onkin kristillinen Kansan Raamattuseura, projektityöntekijä Alarannan mukaan toiminta ei ole leimallisesti kristillistä.
"Ei tämä mikään käännytysprojekti ole", hän naurahtaa.
"Toiminta on kristillisten arvojen mukaista muttei hengellistä."
Projektin rahoitus on turvattu ensi vuoden loppuun asti. Alaranta sanoo, että jollain tavalla toimintaa jatketaan senkin jälkeen joka tapauksessa.
"On aika turhauttavaa tehdä työtä, kun jatkosta ei ole tietoa. Ja vasta ensi syksynä tämä projekti alkaa olla opiskelijoille tuttukin. Tähtäimessämme on toki projektin muuttuminen jatkuvaksi."
Tapahtumista on tarkoitus kerätä palautetta ja muokata toimintaa sen mukaan.
"Haluamme, että tarjoamamme toiminta vastaa kysyntään", Alaranta sanoo.
"Mitään huimia tavoitteita meillä ei ole, haluamme vain saada ihmiset liikkeelle. Ja jos jollekulle tulee oikein hyvä idea, mitä JuuretOn voisi järjestää, otamme sen ilomielin vastaan!"
Elina Vainikainen
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen