Tämä on arkistosivu.
Voit siirtyä Aviisin uudelle sivustolle tästä.
Hae Aviisin arkistosta.
 

Valtsikka avaa oven moneen paikkaan

Julianna Kentala pohti valtio-opin, sosiologian ja tiedotusopin välillä.
Julianna Kentala pohti valtio-opin, sosiologian ja tiedotusopin välillä.

Julianna Kentala, 20 vuotta, valtio-oppi

"Pienestä asti halusin toimittajaksi, ja hain sitten lukion jälkeen tiedotusoppia lukemaan, mutta en päässyt. Välivuoden olin lelukaupassa töissä, ja huomasin sen vuoden aikana, ettei tiedotusoppi sittenkään ole minun juttuni. Ajatus siitä kuihtui vähän kasaan.

Minua yleisesti kiinnosti yhteiskuntatieteet, joten päädyin yhteiskunnallisista aineista sitten valtio-oppiin.

Valtio-opista valmistuu moniin erilaisiin työtehtäviin, ala on todella laaja. Esimerkiksi voi hoitaa hallinnollisia tehtäviä, tiedotusta tai järjestötoimintaa.

Minulla ei ole vielä mitään tiettyä ammattia valmiina, en ole asiaa edes miettinyt. Se on mielestäni hauskaa, että voi keskittyä opiskelemiseen ja kokeilla sellaisia aineita, jotka tuntuvat mukavilta.

Loppuun asti mietin sosiologian ja valtio-opin välillä, kun molemmat alat kiinnostivat. Päädyin kuitenkin siihen, että tämä on tulevaisuuden kannalta parempi ratkaisu kuin sosiologia. Hain samalla vielä toisen kerran tiedotusoppiin, vaikka ei se enää niin kiinnostanutkaan. Oikeastaan olen tyytyväinen, etten päässyt, kun ei kiinnostustakaan enää oikein ollut.

Hain samaan aikaan myös Turkuun lukemaan valtio-oppia, ja sinne pääsin rimaa hipoen sisään. Tampereelle pääsin helpommin, pääsykokeet olivat niin erilaiset. Turussa oli kolme esseetä suoraan kirjasta, täällä taas oli soveltaviakin tehtäviä. Luin pääsykoekirjan muutaman kerran läpi kokonaan, ja sen jälkeen luin uudestaan epäselväksi jääneitä asioita.

En ole tehnyt tämän alan töitä, mutta jotain töitä olen ajatellut tehdä opiskelujen ohessa. Tältä alalta ensimmäisen vuoden opiskelijat eivät käsittääkseni kovin hyvin töitä saa.

Juuri eilen meitä peloteltiin luennolla, että tällä alalla on huono työllisyystilanne. Ei ole tarjolla kuin jotain pätkätöitä. Ei minua silti mitenkään pelota, olen aika luottavaisin mielin tulevaisuuden suhteen. Ainakin kunnalliselta puolelta on käsittääkseni paljon ihmisiä eläköitymässä seuraavan kymmenen vuoden sisään. Sieltä puolelta on lupailtu, että olisi tulevaisuudessa töitä tarjolla.

Olen viihtynyt hyvin syksyn opinnoissa. Valtio-opin luennot ovat olleet kivoja ja kirjat todella mielenkiintoisia. Meillä on peruskursseilla ollut suomeksi kirjoja, joita lukee mielellään. On hyvä, ettei tarvitse heti alussa lukea joitain englanninkielisiä tiiliskiviä.

Alasta huonoja puolia en keksi. Olen opiskellut kuitenkin vasta muutaman kuukauden, niin mitään hirveää ei ole vielä tullut vastaan."

Niina Virtanen
| More

LUKIJOIDEN KOMMENTIT (0)

Kommentointi on suljettu arkistosivulla.

Täytä kaikki lomakkeen kohdat.



Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen


Aviisi Facebookissa
Aviisi Twitterissä
Tampereen yliopisto