![]() |
|
![]() |
Parhaille palkoille pääsee yksityisellä puolella lääketieteitä, kauppatieteitä tai oikeustieteitä opiskelemalla. Myös tekniikan alan opintoja kannattaa harkita, jos haluaa tienata.
Koulutusasteen kasvaessa lisääntyvät myös tulot. Tohtorit tienaavat eniten. Vaikka kouluttautumisessa kestää, ovat keskiansiot kertaluokkaa isommat kuin useimmilla ammatillisen tutkinnon suorittavilla.
Hyviä tuloja halajavan kannattaa myös olla mies, sillä edes korkeakoulutus ei takaa naiselle samaa palkkaa kuin miehelle.
Toisaalta hyvä keskiansio ei välttämättä lohduta, jos alalla ei ole työpaikkoja. Eniten työtä löytyy tulevaisuudessa hoitoaloilta.
"Tulevaisuuden yhteiskunta on hoiva-, hemmottelu- ja palveluyhteisunta", toteaa SAK:n erikoistutkija Tapio Bergholm.
Nykyisellä sukupuolijaolla se tarkoittaa perinteisten naisammattien arvon nousemista, ja Bergholm toivoo tämän näkyvän myös palkkojen paranemisessa.
Auringonlaskun aloja ovat puolestaan maa- ja metsäteollisuus. Myös media-alalle koulutetaan yli tarpeen. Mikäli talouden kehitys jatkuu nykyisen kaltaisena, myös tuotantopuoli supistuu.
"Teollisuustuotanto tulee laskemaan Suomessa, ja logistiikan tehostuessa sekin työllistää vähemmän", Bergholm arvelee.
Juho-Matti Paavola
(M=Miehet, N=Naiset)
Lääketieteen ja kirurgian tohtori M: 6 791 N: 6 814
Erikoislääkäri M: 6 703 N: 6 036
Kauppatieteiden tohtori M: 6 257 N: 6 579
Lääkäri (erikoistumiskoulutus) M: 6 690 N: 5 958
Oikeustieteen lisensiaatti M: 6 464 N: 5 346
Suojelualan ammattitutkinto M: 2 055 N: 1 931
Palvelualojen ammattitutkinto M: 2 141 N: 1 959
Majoitus-, ravitsemis- ja talousala M: 2 176 N: 1 957
Omalääkäri terveyskeskuksessa 4 663
Kauppatieteiden maisteri (rahoitus) 3 851
Tekniikan maisterit ja kandidaatit 3 476
DI (muut palvelualat kuin suunnittelu) 3 470
Arkkitehti 3 266
Työllisyys kasvaa eniten:
Terveydenhuoltopalvelut
Sosiaalipalvelut
Vähittäiskauppa
Työllisyys vähenee eniten:
Metsätalous ja -teollisuus
Elektroniikka- ja sähkölaitteiden valmistus
Liike-elämän kaupallishallinnolliset palvelut
Lähteet: Tilastokeskus, Opetusministeriö, Talouselämä, Iltalehti
Kommentointi on suljettu arkistosivulla.
YK:lle (09.11.12, kello 15:50)
Humanistien ja valtiotieteitä lukevien kannattaa suunnata YK:lle tai maailmanpankkiin. Siellä vastavalmistunutkin tienaa yhtä paljon kuin jo uraa tehneet erikoislääkärit.
Tampereen ylioppilaslehti Aviisi | Yliopistonkatu 60 A, 33100 Tampere | puh. 050-36 12 853
Sivujen ulkoasu: Seppo Honkanen